اسکارنیمایر

 

اسکارنیمایر یکی از نامدارترین معماران زنده دنیاست.

نیمایر آخرین “قهرمان” جنبش مدرن است. او یک تنه، معماری را به آمیزه‌ای شگفت انگیز ازقوس های پراحساس و فرم‌های سبک و فراموش نشدنی تبدیل کرد.

ساختمانهای او به گونه ایست که انگار در یک لحظه پدید آمده‌اند. گویا این ساختمان‌ها کاملا ساخته و پرداخته ذهن، دست و چشم هستد.

شیوه کاری نیمایراز زبان خود :

برای من معماری همیشه با کشیدن نقشه آغاز می‌شود. مادرم می‌گفت هنگامی که خیلی کوچک بودم با انگشتانم در هوا،اشکالی می‌کشیدم. تا اینکه یک روز مدادی پیدا کردم و از آن روز بود که هر روز چیزی می‌کشیدم. ساختمان ها روی کاغذ دقیقا همان جوری می‌شوند که شما می‌خواهید. اماآنها نتیجه حرکات بی هدف مداد نیستند. افسار مداد به دست هزاران اندیشه‌ در کتابخانه ذهن من انباشته شده است. هنگامی که به سایت ساختمان نگاه میکنم، بودجه را در نظر می‌گیرم و به این می‌اندیشم که چه و چگونه بسازم. همین جاست که طرح‌ها خیلی تند به ذهنم سرازیر می‌شوند. مداد را که بدست میگیرم، راه می افتد و ساختمان پدیدمی‌آید. همین وبس. البته در طول این سالها دردسرهایی را هم برای مهندسان ساختمان ایجاد کرده‌ام اما آنها در کنارم ماندند. من همیشه می‌خواهم که ساختمان‌هایم، تا جای ممکن، سبک باشند، به آرامی با زمین ارتباط برقرار کنند، بالا و پائین بروند و همه را شگفت زده کنند.

«معماری یعنی نوآوری»

معماری همان اندازه که باید کارکردی باشد، همان اندازه نیز باید لذت بخش باشد. اگرفقط به کارکرد فکر کنید حاصل کارتان نفرت انگیز خواهد شد.

نیمایر که خود یکی از اصلی ترین و مستعد ترین معماران جنبش مدرن بود، از دل نظام آموزشی سست وسیاهی سر بر آورد. با وجود این، توانست به شناختی بسیار آگاهانه دست پیدا کند.  فولاد در برزیل بسیار کمیاب وگران بود اما بتن نه تنها قیمت ارزانی داشت بلکه حتی با وجود کارگرانی ناواردمی شد با آن به مرزهایی تصور نکردنی رسید. نیمایردر سازه های بتنی، شیوه ای از معماری را دید که نه تنهامدرن است بلکه می‌تواند گوشه‌هایی ازطبیعت برزیل را نیز نشان دهد.

اسکارنیمایر

برخی آثار منتخب وی :

  1. کلیسای جامع برازیلیا

کلیسای جامع برازیلیا در سال ۱۹۵۸ در پایتخت جدید برزیل طراحی شد. طراحی این کلیسا را اسکار نیمایر انجام داده است .این کلیسا از ۱۶ ستون بتنی با وزن ۹۰ تن ساخته شده است. این ستون ها با داشتن بخش هذلولی و با وزن ۹۰ تن ، نشانگر دو دست در حال حرکت به سمت بالا به سوی بهشت است.

طراحی این بنا از کلیسای متروپولیتن لیورپول الهام گرفته شده است. این نوع طراحی اجازه میدهد تا نور داخل بنا به راحتی تامین شود.در سال ۱۹۷۰ ساخت کلیسا به پایان رسید.

کلیسای جامع برازیلیا

 

2. کاخ آلواردا اقامتگاه رئیس جمهور برزیل:

کاخ بسیار زیبای آلورادا اقامتگاه رسمی رئیس جمهور از نخستین کارهای نیمایر می باشد؛ساختمانی که در جهان مدرن لنگه ندارد.این سازه شفاف ، که بتازگی بازسازی هم شده است، در شبه جزیره ای مشرف به دریاچه مصنوعی پارانوا قراردارد. از دورترین نقاط چمنزارهایی که در آن نزدیکی است، می توان درخشش این ساختمان را مشاهده نمود.

 

 کاخ آلواردا

 

  1. موزه هنرهای معاصر برزیل

موزه هنرهای معاصر برزیل یا نیتروی در شهر نیتروی برزیل واقع شده است . قطر گنبد این بنای 16 متری که ظاهری شبیه به بشقاب پرنده دارد، 50 متر است و از پنجره گالری سه طبقه آن می توان ساحل گوانابارا ، ریودوژانیرو و قله شوگارلوف را تماشا کرد.پس از آنکه این بنا توسط، اسکار نیمایر، طراحی شد و با کمک برونو کانتارینی مهندس سازه طی 5 سال به اجرا در آمد.

موزه هنرهای معاصر برزیل

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *